Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Wiele razy słyszałeś o konieczności zmiany letnich opon na zimowe (i odwrotnie), ale właściwie nie wiesz, jakie są między nimi różnice i dlaczego jest to aż takie ważne? Spieszymy więc z wyjaśnieniem. Podstaw dowiesz się z naszego artykułu.

Opony uniwersalne

Jeśli interesują Cię nowinki o samochodach, to być może wiesz, że istnieją już opony całoroczne. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie zawsze stosowanie ich jest dobrym pomysłem. Stanowią one bowiem coś pomiędzy oponą letnią a zimową, uniwersalny produkt, który jako tako odnajdzie się w każdej temperaturze i każdych warunkach drogowych. Nie jest jednak możliwe równie dobre dopasowanie takiego ogumienia do konkretnej pogody.

Opony letnie i zimowe

Różnice między oponami letnimi i zimowymi to chociażby inne ukształtowanie bieżnika, a także wykonanie z innego rodzaju mieszanki gumowej. Opony zimowe posiadają większą ilość nacięć, podczas gdy ogumienie letnie jest ich niemal pozbawione. Jest to spowodowane tym, że produkty na lato, dzięki stykaniu się z podłożem większą powierzchnią mają zapewnioną lepszą stabilność i przyczepność oraz utrzymują tor jazdy wtedy, gdy jezdnia jest nagrzana. Opony letnie są też twardsze od zimowych. Te drugie są zrobione tak, aby nie twardniały podczas mrozu. Ogumienie zimowe posiada więcej lameli, aby móc utrzymać przyczepność na śniegu. Jednocześnie jest ono przystosowane do odprowadzania pośniegowego błota, a opony letnie tylko deszczu. Sam widzisz więc, że różnice są spore i przy dużej ilości pokonywanych kilometrów warto kupić jednak dwa komplety opon: na zimę i lato.

Dodaj komentarz